გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი- გულნაზი
რინკიაშვილი
პირადი ნომერი:
20001008175
საგანი: ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი საფეხური-V კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა: 13 მოსწავლე
გაკვეთილის თემა: ფორმულები.
გამოვთვალოთ სწრაფად
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეები:
·
შეძლებენ
ელექტრონულ ცხრილებში არითმეტიკული მოქმედებების შესრულებას.
·
ფორმულების
ჩაწერას და გამოყენებას.
·
ფორმულების
გამოყენებით შეასრულებენ პრაქტიკულ სავარჯიშოებს და ამოხსნიან რეალური ცხოვრებისეული ვითარებების შესაბამის ამოცანებს.
სტანდარტი:
ის ტექნ. V.1. მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის ეფექტიანად და უსაფრთხოდ გამოყენება
ის ტექნ. V. 4. მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის ეფექტიანად გამოყენება ინფორმაციის მიღების,
შენახვისა და ორგანიზების დროს.
·
გაიაზრებს კლავიატურაზე კლავიშების განლაგებას, მათ ფუნქციებს და ეფექტიანად იყენებს კლავიატურას;
·
აცნობიერებს სხვადასხვა სახის პროგრამული უზრუნველყოფის (მაგალითად:
ელექტრონული ცხრილი) დანიშნულებას და ფუნქციებს და ეფექტიანად იყენებს მათ (მაგალითად: მონიშვნა, კოპირება, ჩასმა, ფორმატირება);
·
მუშაობის პროცესში რეგულარულად ინახავს ციფრულ მასალას პროგრამული უზრუნველყოფის შესაბამისი ფუნქციების გამოყენებით (მაგალითად: „Save, Save As “, „ Export “);
·
აცნობიერებს სხვადასხვა ციფრულ მოწყობილობას შორის მონაცემთა მიღება- გადაცემის ფუნქციებს;
წინარე ცოდნა:
·
მოსწავლეებმა
იციან ელექტრონული ცხრილებში მონაცემების შეტანა, წაშლა.
·
იციან
უჯრის, სვეტის, სტრიქონის მონიშვნა;
·
იციან
უჯრაში ჩაწერილი მისამართების რედაქტირება;
შეფასების საგანი და პროცედურები:
მოსწავლეთა ნამუშევრები შეფასდება წინასწარ შემუშავებული
რუბრიკის საშუალებთ.
რუბრიკის
კომპონენტებია: როგორც
განმავითარებელი ასევე განმსაზღვრელი.
სასწავლო
მასალა და ტექნიკური რესურსები: სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი, ფურცელი, Ms Excel,
Ms Pover Point.
გაკვეთილის
მსვლელობა: საორგანიზაციო საკითხები
A ფაზა- (გამოწვევა) -10
წუთი
გავიხსენებთ პროგრამის ძირითად ელემენტებს, ელექტორნული
რესურსების საშუალებით ვახდენ კითხვებზე პასუხის გაცემას.
1 რა არის ელექტრონული ცხრილები?
2. რა მოქმედების სრულდება ამ პროგრამაში?
3. როგორ ხდება სვეტის და სტრიქონის ჩამატება და წაშლა;
4. უჯრების ფორმატირება;
B ფაზა- (შინაარსის რეალიზება)
-15 წთ
პროექტორის საშუალებით ვაჩვენებ პრეზენტაციას (პროგრამა
Pover
Point)
მოსწავლეებს
ვაცნობ გაკვეთილის თემას, მიზანს, მისი გამოყენების სფეროებსა და აუცილებლობას. სლაიდების
გამოყენებით ვუხსნი ბავშვებს ცხრილის გამოყენების მეთოდებსა და ხერხებს.
·
ფორმულის
დაწერა = ნიშნით იწყება;
·
ფორმულებში
მოქმედებები მარცხნიდან მარჯვნივ სრულდება;
·
ფორმულებში
ვიყენებთ არითმეტიკულ მოქმედებების ნიშნებს: +, -, *, / ;
·
სვეტისა
და სტრიქონის ჩამატება, წაშლა ;
აღნიშნული მასალის დასრულების შემდეგ მასწავლებელი წინასწარ მომზადებული ფურცლების საშუალებით (ფერადი
სტიკერები) ვაჯგუფებ მოსწავლეებს, ვყოფ კლასს ოთხ
ჯგუფად და ვაძლევ მათ დეტალურ ინსტრუქციას დავალების შესასრულებლად.
ვაძლევ დავალებას ელექტრონულ ცხრილებში კომპიუტერთან
შესასრულებლად.
აქტივობა
#1
დილით მაღაზიაში გასაყიდად მოიტანეს: ვაშლი, ბალი, მსხალი, ქლიავი, მარწყვი.
თითეული დასახელების რამდენი კგ დარჩა გასაყიდი საღამოსთვის?
#
|
ხილი
|
მოიტანეს
(კგ)
|
გაყიდეს
(კგ)
|
გასაყიდი
დარჩა
|
1
|
ვაშლი
|
150
|
117
|
=150-117
|
2
|
ბალი
|
200
|
100
|
=200-100
|
3
|
მსხალი
|
80
|
50
|
=80-50
|
4
|
ქლიავი
|
120
|
80
|
=120-80
|
5
|
მარწყვი
|
50
|
20
|
=50-20
|
ამ ამოცანის საშუალებით ვუხსნი ფორმულის შედგენისა და გავრცელების პრინციპებს, შემდეგ
კი მოსწავლეებს ვთავაზობ კომპიუტერში (წინასწარ ჩაწერილი დავალება) გახსნან ფაილი სახელწოდებით „გასაყიდი ხილი“ და ამოხსნან
ამოცანა ელექტრონული ცხრილების გამოყენებით.
დრო-5
წუთი
ჯგუფური
მუშაობა
აქტივობა
#2.
გამოთვალეთ
რა თანხა გჭირდებათ პურის შესაძენად?
#
|
პურის
რაოდენობა
|
პურის
ფასი
|
შესაძენად
საჭირო თანხა
|
1
|
4
|
0.6
|
=A1*B1
|
2
|
7
|
0.45
|
=A2*B2
|
3
|
15
|
0.4
|
=A3*B3
|
4
|
3
|
0.5
|
=A4*B4
|
5
|
18
|
0.65
|
=A5*B5
|
დრო
5 წუთი
ჯგუფური
მუშაობა
აქტივობა
#3
გამოთვალეთ ერთი ბურთის ღირებულება
#
|
დასახელება
|
10
ბურთის ღირებულება შეადგენს
|
რა
ღირს ერთი ბურთი?
|
1
|
ფრენბურტის ბურთი
|
25
|
|
2
|
კალათბურთის ბურთი
|
30
|
|
3
|
ფეხბურთის ბურთი
|
35
|
|
დრო-5 წუთი
ჯგუფური
მუშაობა
აქტივობა
# 4
D უჯრაში ჩაწერეთ B და C
უჯრების რიცხვთა ჯამი და გაავრცელეთ დანარჩენ უჯრებში.
#
|
A
|
B
|
C
|
D
|
1
|
წითელი
|
8
|
3
|
|
2
|
ყვითელი
|
5
|
7
|
|
3
|
მწვანე
|
7
|
13
|
|
4
|
ლურჯი
|
12
|
18
|
|
დრო-5 წუთი
ჯგუფური
მუშაობა
გაკვეთილის შეჯამება/საშინაო დავალება.
მასწავლებელი აკეთებს დასკვნებს, აწყობს დებრიფინგს: რა ვისწავლეთ, რაში გამოგვადგება ეს კომპეტენციები და აფასებს მოსწავლეებს.
მასწავლებელი
აფასებს მოსწავლეებს
როგორც განმავითარებელი
ასევე განსაზღვრელი შეფასებით, რომლებსაც წარმოგიდგენთ დანართების სახით
ჯგუფის თვითშეფასების სქემა
„დაუსრულებელი
წინადადებები“
|
ჩვენთვის გაკვეთილზე ყველაზე საინტერესო იყო
|
|
ამ გაკვეთილზე ვისწავლეთ
|
|
გაკვეთილზე გავაკეთეთ კარგად
|
|
გაკვეთილზე ვერ გავაკეთეთ
|
|
უკეთ გვინდა გავაკეთო
|
|
მასწავლებლის დაკვირვების
ფორმა განმავითარებელი შეფასებისთვის
გავაკეთებ შესაბამის აღნიშვნებს („კი“ „არა“ „ნაწილობრივ“
) როცა მოსწავლეები დემონსტრირებას უკეთებენ ქვემოთ ჩამოთვლილ მოქმედებებს.
მოსწავლის სახელი
|
მოსწავლის გვარი
|
შეუძლია
ცხრილში არითმეტიკული მოქმედებების შესრულება
|
შეუძლია ფორმულის ჩაწერა
|
შეუძლია
ფორმულის ფორმატირება
|
შეუძლია
დროის ლიმიტის დაცვა
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
1-3
|
4-5
|
6-7
|
8-10
|
ელექტრონული ცხრილების დანიშნულება
|
არ იცის ელექტონული ცხრილის დანიშნულება
|
უჭირს განმარტება
|
განმარტავს და ნაწილობრივ
აყალიბებს მის შესაძლებლობებს
|
სწორად განმარტავს პროგრამის
დანიშნულებას
|
პროგრამა Excel-ში
არითმეტიკული მოქმედებების შესრულება
|
უჭირს ცხრილის შექმნა,ტექსტური
და რიცხვითი მონაცემების შეტანა.
|
არასწორად ქმნის
ცხრილს, ხარვეზებით შეაქვს მონაცემები.
|
სწორად ქმნის ცხრილს, უჭირს დამოუკიდებლად რიცხვითი და ტექსური მონაცემების
შეტანა.
|
სწორად ქმნის ცხრილს, დამოუკიდებლად შეუძლია რიცხვითი და ტექსური მონაცემების შეტანა.
|
ფორმულის
ჩაწერა და გამოყენება
|
ვერ ახერხებს მონაცემების დაფორმატება
|
უჭირს დამოუკიდებლად დაფორმატება.
|
ხარვეზებით ასრულებს მონაცემების დაფორმატებას.
|
სწორად ასრულებს მონაცემების დაფორმატებას.
|
უჯრებში
ფორმულის გავრცელება
|
ვერ იგებს ფორმულის
გავრცელების
დანიშნულებას
|
ნაწილობრივ ახერხებს ფორმულის გავრცელების
გამოყენებას
|
უჭირს ფორმულის
გავრცელება
|
სწორად იყენებს ფორმულის გავრცელების დანიშნულებას
|