გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი
ნომერი: გულნაზი რინკიაშვილი
საგანი: ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი/ მე-5
მოსწავლეთა რაოდენობა:
13 მოსწავლე
გაკვეთილის თემა:
როგორ შეიქმნა ინტერნეტი
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლე გაეცნობა
·
ინტერნეტის შექმნის ისტორიას
·
ლოკალური და გლობალური ქსელების
განსხვავებას
·
ინტერნეტ ბრაუზერების განსხვავებას
·
IP
სამისამართო სისტემის უნუკალურობას
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
თითოეული
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
1
|
·
მასწავლებელი საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ,
მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს .
დღეს ჩვენ გავეცნობით
·
ინტერნტის შექმნის ისტორიას;
·
ლოკალური და გლობალური ქსელების განსხვავებას;
·
ინტერნეტ ბრაუზერბის განსხვავებას;
·
IP სამისამართო სისტემის
უნიკალურობას.
|
ვერბალური ახსნა
|
მთელ კლასთან
|
შეფასების კრიტერიუმები
|
3წთ
|
მოსწავლეები გაეცნობიან
გაკვეთილის თემას, მიზანს -შეფასების კრიტერიუმებს
|
2
|
მასწავლებელი წინარე ცოდნის
გააქტიურების
მიზნით
მოსწავლეებს
უსვამს კითხვებს:
1.
რა სახის ინფომაციის მოძიება შეგვიძლია ინტერნეტში?
(ტექსტები, ვიდეო, აუდიო, სურათები)
2.
რომელ ინტერნეტ ბრუზერს იყენებთ?
(Opera, Google Chome, Internet Explorer)
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელ კლასთან
|
5 წთ
|
მოსწავლეები გაიხსენებენ გავლილ მასალას
|
|
3
|
ინფორმაციის წარმოდგენა PowerPoint-ის საშუალებით.
მასწავლებელი მოსწავლეებს პროექტორის საშუალებით აჩვენებს
საპრეზენტაციო პროგრამა- PowerPoint-ში აწყობილ რესურს და სნის ხალ მასალს:
ü ინტერნეტის
შექმნის ისტორიას;
ü გლობალური
და ლოკალური ქსელების განსხვავებას;
ü ვებ-გვერდის
და ვებ-საიტის განსხვავებას;
ü ბრუზერების
განსხვავებას;
ü IP სამისამართო
სისტემის უნიკალურობს;
|
დემონსტრაცია
თვალსაჩინოების გამოყენებით
|
მთელ კლასთან
|
კომპიუტერი,
პროექტორი
საპრეზენტაციო პროგრამა- PowerPoint-ში აწყობილ რესურსი
|
15 წთ.
|
მოსწავლეები მოახდენენ
ყურადღების მობილიზებას,
თვალსაჩინოების დახმარებით გაიაზრებენ რა არის ინტერნეტი, როდის შეიქმნა, რა არის
ვებ-გვერდი, ვებ-საიტი, რა სახის ბრაუზერებს იყენებენ, რა უნიკლაური თვისებით
ხასიათდება IP მისამართი
|
4
|
ახსნილი
მასალის გაგება-გააზრების მიზნით მასწავლებელი წინასწარ მომზადებული ფურცლების საშუალებით,
რომელზეც წერია რიცხვები აჯგუფებს მოსწავლეებს, ყოფს კლასს ორ ჯგუფად და აძლევს მათ
დეტალურ ინსტრუქციას დავალების შესასრულებლად.
·
დავალება #1 (ჯგუფი #1)
გახსნან
ინტერნეტ ბრაუზერი (Google Chrome)
, მოიძიონ ინფორმცია ინტერნეტის შექმნის ისტორიის შესახებ და მოძიებული
მასალა შეინახონ ეკრანზე.
·
დავალება #1 (ჯგუფი #2 )
გახსნან
ინტერნეტ ბრაუზერი (Opera) , მოიძიონ
ინფორმცია ინტერნეტის შექმნის ისტორიის შესახებ და მოძიებული მასალა შეინახონ ეკრანზე.
|
ვერბალური ახსნა
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ფურცელი, კომპიუტერი
|
დრო 5 წუთი
|
მოსწავლეები მიღებულ ცოდნას გაიღრმავებენ პრაქტიკულად
|
5
|
აქტივობა #
მასწავლებელი წინასწარ
დაბეჭდილ კროსვორდს ურიგებს მოსწავლეებს, სადაც მოცემულია დეტალური ინსტრუქცია კითხვართან
ერთად. კლასს ყოფს 2 ჯგუფად. აძლევს პოსტერს, სადაც მოცემულია კროსვორდი.
მასწავლებელი აკეთებს განმავითარებელ შეფასებას.
მოსწავლეები ავსებენ თვითშეფასების ფურცელს, რომელსაც მასწავლებელი ურიგებს.
|
თანამშრომლობითი
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ფურცელი, კალამი, მარკერი
|
10წთ.
|
მასალის განმტკიცების მიზნით მოსწავლეები ავსებენ
კროსვორდს, სადაც გამოიყენებენ გაკვეთილზე მიღებულ ინფორმაციას, ავსებენ თვითშეფასების
ფურცლებს
|
7
|
გაკვეთილის
შეჯამება/საშინაო დავალება.
მასწავლებელი აკეთებს დასკვნებს, აწყობს დებრიფინგს: რა ვისწავლეთ, რაში გამოგვადგება ეს კომპეტენციები.
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელ კლასთან
|
5 წთ.
|
მიღებული
ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება.
|
|
8
|
მასწავლებელი აფასებს
მოსწავლეებს როგორც განმავითარებელი
ასევე განსაზღვრელი შეფასებით, რომლებსაც წარმოგიდგენთ დანართების სახით
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს საშინაო დავალებას:
სასწავლი - მოიძიონ ინფორმაცია ინტერნეტის შექმნის შესახებ
|
ვერბალური
ახსნა
|
მთელ კლასთან
|
მოსწავლის შეფასების რუბრიკა
|
2წთ
|
მოსწავლეები ახდენენ თვითშეფასებას, ინიშნავენ საშინაო
დავალებას
|
შეფასება:
მოსწავლის შეფასების
კრიტერიუმები და რუბრიკები თან ერთვის გეგმას.
დანართი # 1
მოსწავლის შეფასების ზოგადი სქემა
კომპონენტი
|
შეფასება
|
სხარტად და
ზუსტად გაიგოს
მოსწავლემ:
·
ინტერნეტის შექმნის ისტორია,
·
ლოკალური და გლობალური ქსელების
განსხვავება
·
ინტერნეტ ბრაუზერების განსხვავება
·
IP სამისამართო სისტემის უნუკალურობა
|
სასწავლო მასალას წარმატებით გაართვა თავი
|
დუნედ და ხარვეზებით
შეუძლია გაიგოს:
·
ინტერნეტის შექმნის ისტორია,
·
ლოკალური და გლობალური ქსელების
განსხვავება
·
ინტერნეტ ბრაუზერების განსხვავება
·
IP სამისამართო სისტემის უნუკალურობა
|
საჭიროებს დამატებით დამოკიდებულ მუშაობას უნარ -ჩვევების გაწაფვისათვის
|
შეფერხებით და
შეცდომებით გაიგო :
·
ინტერნეტის შექმნის ისტორია,
·
ლოკალური და გლობალური ქსელების
განსხვავება
·
ინტერნეტ ბრაუზერების განსხვავება
·
IP სამისამართო სისტემის უნუკალურობა
|
საჭიროებს შემდგომ მეცადინეობას იმავე საკითხებზე მასწავლებლის ხელმძღვანელობით
|
დანართი
# 2
ჯგუფის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
|
ძალიან კარგი
|
კარგი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ჯგუფის
მიერ
სამუშაოს
მიზნის
გააზრება
|
ჯგუფმა
სამუშაოს
მიზანი
კარგად
გააცნობიერა.
|
ჯგუფმა
სამუშაოს
მიზანი
გააცნობიერა
|
ჯგუფმა
სამუშაოს
მიზანი
ნაწილობრივ გააცნობიერა.
|
ჯგუფმა
სამუშაოს
მიზანი
კარგად ვერ
გააცნობიერა.
|
ჯგუფის
მიერ
სამუშაოს
ორგანიზება
|
სამუშაო
კარგად
ორგანიზებული
იყო, ჯგუფის
წევრებს
შორის
ფუნქციები
სწორად
და
თანაბრად
გადანაწილდა
|
სამუშაო
ორგანიზებული
იყო, მაგრამ
ჯგუფის
წევრებს
შორის
ფუნქციები
არათანაბრად
გადანაწილდა
|
სამუშაო
ნაწილობრივ იყო ორგანიზებული და ჯგუფის
წევრებს
შორის
ფუნქციები
არათანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო
არ იყო ორგანიზებული ჯგუფის
წევრებს
შორის
ფუნქციები
არ განაწილებულა
|
ურთიერთქმედებისა
და აზრთა გაზიარების უნარი
|
გააჩნიათ
ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების საუკეთესო უნარი
|
საკმარისად
გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
ნაწილობრივ
გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
არ
გააჩნიათ მოსმენისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
დროის
ლიმიტი
|
საუკეთესოდ
იცავდნენ დროის ლიმიტს
|
საკმარისად
იცავდნენ დროის ლიმიტს
|
უჭირთ
დროის ლიმიტის დაცვა
|
ვერ
იცავენ დროის ლიმიტს
|
თანამშრომლობა
|
ჯგუფის
ყველა წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორის იყო პოზიტიური
და საქმიანი ურთიერთობები
|
ჯგუფის თითქმის ყველა წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი,
ჯგუფის წევრებს შორის ძირითადად იყო პოზიტიური ურთიერთობები
|
მხოლოდ
ერთი-ორი მოსწავლე აქტიურობდა ჯგუფის აქტიურ და პასიურ წევრებს შორის ზოგჯერ ურთიერთობები
იძაბებოდა.
|
ჯგუფის წევრები არ აქტიურობდნენ ჯგუფის წევრებს შორის
არ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო
|
დანართი # 3
ჯგუფის თვითშეფასების ბარათი
კრიტერიუმები
|
კი
|
არა
|
|
1
|
იყო თუ არა ჯგუფის ყველა წევრი ჩართული დავალების შესრულებაში?
|
||
2
|
ჯგუფმა ყველა დავალებას გაართვა თავი?
|
||
3
|
იყო თუ არა ჯგუფში პასიური მოსწავლე?
|
||
4
|
მისი პასიურობა იყო თუ არა დავალების სიძნელით გამოწვეული?
|
||
5
|
როგორ შეაფასებდით ჯგუფის მუშაობას.
|
დანართი # 4
კროსვორდი
ყვითლად გაფერადებულ
ვერტიკალურ სვეტში წერია სიტყვა - ინტერნეტი, რომელიც
დაგეხმარებთ კროსვორდის შევსებაში:
1. ერთ ოთახში ან ერთ შენობაში აერთიანებს
კომპიუტერულ ქსელს (ლოკალური)
2. დაახლოებით 40 წლის წინ შეიქმნა
ამერიკაში პირველი კომპიუტერული ქსელი ( ალპანეტი)
3. ინგლისელმა ფიზიკოსმა ჩაუყარა
საფუძველი ინფორმაციი წარდგენისა და გადაცემის ახალ სისტემას (ტიმბერლი)
4. ტექსტების, სურათების, ვიდეოს
და აუდიო მასალების ერთობლიობაა, რომელიც ინტერნეტშია გამოქვეყნებული და რომელიმე ორგანიზაციას
ან კერძო პირს ეკუთვნის ( ვებ-საიტი)
5. ყველა კომპიუტერს, რომელიც ინტერნეტის
გლობალურ ქსელშია ჩართული აქვს ერთმანეთისაგან განსხვავებული მისამართი (უნიკალური)
6. რომელი ორგანიზაციის ვებ-გვერდის
დაბოლოებაა edu ? (
საგანმანათლებლო)
7. რისგან შედგება ვებ-საიტი? (ვებ-გვერდი)
8. რას ნიშნავს ინგლისური სიტყვა „გმომთვლელი“? (კომპიუტერი)
9. სხვადასხვა შენობაში, ქალაქში
არსებულ კომპიუტერებს ერთიანებს? ( გლობალური)
გაკვეთილის რეფლექსია
გაკვეთილი წარვმართე წინასწარ შედგენილი გაკვეთილის გეგმის შესაბამისად, ხოლო თითეული აქტივობა განვახორციელე გეგმის მიხედვით. რამაც ხელი შეუწყო გაკვეთილის მთავარი მიზნის მიღწევას. შევეცადე დამეცვა დროის ლიმიტი.
გაკვეთილის თემა შევარჩიე აქტუალური, რადგან მოსწავლეებს სამომავლოდ არა მხოლოდ სკოლაში სწავლის პერიოდში, არამედ ცხოვრებაშიც არაერთხელ გამოადგებათ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნა და შეძენილი უნარები.
წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად გამოვიყენე კითხვები, რომელიც უკავშირდებოდა ახალ მასალას. ახალი მასალა მოსწავლეებს მივაწოდე პრეზენტაციის საშუალებით. გაკვეთილზე მოსწავლეები იყვნენ მოტივირებულნი,თითეული მოსწავლე აქტიურად იყო ჩართული გაკვეთილის პროცესში, ყველას უნდოდა კითხვებზე გაეცა პასუხი.
პრაქტიკული სამუშაოს შესრულების დროს მოსწავლეებს განვუმარტე დავალება, დაურიგე ინსტრუქცია და ჯგუფური თვითშეფასების კითხვარი, რომელიც დავალების შესრულების შემდეგ შეავსეს ბავშვებმა. ჩემ მიერ მიცემული დავალება შეასრულეს ზედმიწევნით კარგად ინსტრუქციისა და დროის ლიმიტის დაცვით, რამაც ხელი შეუწყო მოსწავლეებში მოძიების, დახარისხების, ორგანიზების და თანამშრომლობითი უნარების განვითარებას.
გაკვეთილის შეჯამების მიზნით გამოვიყენე კროსვორდის შევსება, რომლის საკვანძო სიტყვა წარმოედგენდა გაკვეთილის თემას (ინტერნეტი). მოსწავლეები მუშაობდნენ ჯგუფურად, მიცემული ქონდათ შესაბამისი ინსტრუქცია და ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების კითხვარი და დროის ლიმიტი. აქტივობის მსვლეობის დროს მოსწავლეთა მოტივაცია იყო მაღალი და დავალება მიცემულ დროში შეასრულეს. აღნიშნული აქტივობა გამოვიყენე იმისათვის, რომ გამეგო რამდენად კარგად გაიგეს ან/და ვერ გაიგეს მოსწავლეებმა ახალი მასალა და გამეთვალისწინებინა შემდგომი მუშაობისათვის.
გაკვეთილის მსვლელობის დროს არ დამჭირვებია გაკვეთილის გეგმის/განსაზღვრული აქტივობების მოდიფიცირება, რადგან ყველა აქტივობა გამომდინარეობდა გაკვეთილის მიზნიდან თანამიმდევრულად.
მოსწავლეთა შეფასება მოვახდინე განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის მიხედვით. მთელი გაკვეთილის განმავლობაში ვაფასებდი, მხოლოდ ჯგუფს და არა თითოეულ მოსწავლეს. ვფიქრობ რომ უნდა გამეთვალისწინებინა მოსწავლეთა განსხვავებული უნარ-ჩვევები და განმავითარებელი შეფასება მომეხდინა თვითეულ მოსწავლეზე ინდივიდუალურად.
იგივე გაკვეთილის განმეორებით ჩატარებისას გავითვალისწინებდი მოსწავლეთა ინდივიდუალურ შესაძლებლობებს და შევაფასებდი, როგორც ჯგუფს ასევე ცალკეულ მოსწავლეს.
No comments:
Post a Comment